LITTLE ROCK — Gov. Mike Beebe announced 28 appointments to state boards and commissions Thursday.

LITTLE ROCK — Gov. Mike Beebe announced 28 appointments to state boards and commissions Thursday.


Those appointed:


—Ronald Angel, Maumelle, replaces Roger McClain on the Arkansas Veterans Commission. Appointment expires Oct. 15, 2017.


—Amber Bagley, Little Rock, replaces Amy Stewart on the Arkansas Commission for the Newborn Umbilical Cord Blood Initiative. Appointment expires Sept. 4, 2017.


—Jerry Buck, Amity, replaces Albert Dean Porter on the Clark County Quorum Court, District 8. Appointment expires Dec. 31, 2014.


—Ann Cash, Lake Village, reappointed to the Arkansas Natural Resources Commission. Appointment expires Jan. 14, 2021.


—Stephanie Collie, Malvern, reappointed to the Arkansas Scenic Resources Preservation Coordinating Committee. Appointment expires Oct. 1, 2017.


—Sherma Dicus, Paragould, replaces Ron Dicus on the Greene County Quorum Court, District 1. Appointment expires Dec. 31, 2014.


—Thomas Dupree, Jacksonville, reappointed to the Arkansas Civil War Sesquicentennial Commission. Appointment expires Oct. 1, 2015.


—Harold Evans, Little Rock, reappointed to the Information Network of Arkansas. Appointment expires Dec. 31, 2015.


—Lesia Ford, West Memphis, reappointed to the Arkansas Real Estate Commission. Appointment expires Dec. 31, 2016.


—Erica Franklin, Conway, to the Arkansas Coalition for Juvenile Justice. Appointment expires Aug. 15, 2016. This is a new position.


—Monica Freeland, Tillar, replaces Sylvester Smith on the Arkansas Real Estate Commission. Appointment expires Dec. 31, 2016.


—Richmond Giles, Little Rock, reappointed to the Arkansas Commission for Juvenile Justice. Appointment expires Aug. 15, 2016.


—Bobby Glover, Carlisle, reappointed to the Board of Corrections. Appointment expires Dec. 31, 2020.


—Jay Hartman Sr., Little Rock, replaces John Flowers on the Mosaic Templars of America Center for African-American Culture and Business Enterprise Advisory Board. Appointment expires Oct. 31, 2017.


—Karen Hollenbeck, Fort Smith, to the Arkansas Taskforce on Prevention through Education of Child Sexual Abuse. Appointment expires May 1, 2015. This is a new position.


—Chief Sean McCall, Mount Holly, replaces Todd Freeman on the Emergency Medical Services Advisory Council. Appointment expires July 1, 2016.


—Amy Mattison, Jacksonville, reappointed to the Information Network of Arkansas. Appointment expires Dec. 31, 2016.


—Seshardi Mohan, Little Rock, replaces Beverly Lyn Cook on the Arkansas Science and Technology Authority. Appointment expires Jan. 14, 2017.


—Dr. Corey Montgomery, Little Rock, replaces Dr. Victor Williams on the Governor’s Trauma Advisory Council. Appointment expires July 1, 2015.


—Robert "Travis" Mulhearn, Conway, replaces Charles Prince on the Faulkner County Quorum Court, District 5. Appointment expires Dec. 31, 2014.


—Daniel Murdaugh, North Little Rock, reappointed to the Petroleum Storage Tanks Advisory Council. Appointment expires Dec. 31, 2017.


—John Murphy, Jr., Tumbling Shoals, replaces Roger Pearson on the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires Jan. 14, 2015.


—George Overbey, Lamar, reappointed to the Central Interstate Low-Level Radioactive Waste Commission. Appointment expires Sept. 29, 2015.


—Ron Pitts, Hensley, reappointed to the Information Network of Arkansas. Appointment expires Dec. 31, 2016.


—Bill Riley, Wynne, replaces Mike Davis on the Cross County Quorum Court, District 4. Appointment expires Dec. 31, 2014.


—Marlane Stakemiller, Little Rock, reappointed to the Arkansas Humanities Council. Appointment expires Dec. 31, 2016.


—Brian Thomas, Benton, replaces Keith Moore on the Governor’s Trauma Advisory Council. Appointment expires July 1, 2015.


—Kent Walker, North Little Rock, replaces Frank Scott on the Pulaski Technical College Board of Trustees. Appointment expires July 1, 2019.