LITTLE ROCK — Gov. Mike Beebe on Thursday named Dr. Tim Langford of Little Rock to the Arkansas State University Board of Trustees.

LITTLE ROCK — Gov. Mike Beebe on Thursday named Dr. Tim Langford of Little Rock to the Arkansas State University Board of Trustees.


"From the moment Tim arrived in Jonesboro as a student athlete, his commitment to ASU has never wavered, and indeed has grown stronger along with his professional achievements," Beebe said. "His previous service to colleges and universities statewide shows his dedication to higher education, and now he will get to focus on the university that helped him succeed."


Langford, 53, practices at Arkansas Urology in Little Rock. Originally from Searcy, he earned his bachelor of science degree from ASU, while also playing football and being named an all-conference quarterback.


After graduating, he attended UAMS for his medical training and eventually became the hospital’s chief urology resident.


Beebe previously appointed Langford to the Arkansas Coordinating Board of Higher Education, a post Langford will leave to join the ASU board.


Langford’s appointment expires Jan. 14, 2019. He replaces Michael Gibson on the board.


Langford was among 41 appointments Beebe made to state boards and commissions.


Others appointed:


—Charles Blanchard, Russellville, reappointed to the Arkansas Tech University Board of Trustees. Appointment expires Jan. 14, 2019.


—Elizabeth Farris, Hot Springs, reappointed to the University of Central Arkansas Board of Trustees. Appointment expires Jan. 14, 2021.


—Edgar Lee, Chidester, reappointed to the Southern Arkansas University Board of Trustees. Appointment expires Jan. 14, 2019.


—Bruce Moore, Little Rock, reappointed to the Henderson State University Board of Trustees. Appointment expires January 14, 2021.


—Ben Pickard, Searcy, replaces Langford on the Arkansas Higher Education Coordinating Board. Appointment expires May 1, 2016.


—Bill Adkins, Russellville, reappointed to the Boiler Advisory Board. Appointment expires January 14, 2018.


—Dr. Omar Atiq, Little Rock, reappointed to the Arkansas State Medical Board. Appointment expires July 1, 2019.


—Bill Barnes, Mount Ida, reappointed to the State Parks, Recreation and Travel Commission. Appointment expires January 14, 2020.


—Jane Christenson, Harrison, reappointed to the Arkansas State Police Commission. Appointment expires Jan. 14, 2021.


Gwenn Collins, Russellville, replaces Jeff Magness on the Public Health Advisory Board. Appointment expires Nov. 1, 2017. Replaces Jeff Magness.


—Donald Cook, North Little Rock, reappointed to the War Memorial Stadium Commission. Appointment expires Jan. 14, 2021.


—John "Scott" Copas, Little Rock, reappointed to the Contractors Licensing Board. Appointment expires Dec. 31, 2019.


—Tom Embach, Mountain Home, reappointed to the Housing Trust Fund Advisory Committee. Appointment expires Oct. 12, 2017.


—Sheriff Charles "Doc" Holladay, Little Rock, reappointed to the Arkansas Commission of Law Enforcement Standards and Training. Appointment expires Jan. 14, 2021.


—Stephen "Tom" Hunt, Jacksonville, reappointed to the Waterwell Construction Commission. Appointment expires Jan. 14, 2019.


—The Honorable Jimmy Jones, Fordyce, reappointed to the Arkansas Motor Vehicle Commission. Appointment expires Jan. 14, 2021.


— Bob Knight, Mountain Home, reappointed to the State Parks, Recreation and Travel Commission. Appointment expires January 14, 2020.


—Alex Lieblong, Conway, reappointed to the Arkansas Racing Commission. Appointment expires Jan. 14, 2019.


—Buddy Lovell, Marked Tree, replaces Roger Harmon on the Arkansas State Medical Board. Appointment expires Dec. 31, 2019.


—Charles "Ed" Mabry, Batesville, reappointed to the Arkansas Livestock and Poultry Commission. Appointment expires Jan. 14, 2021.


—Mike McDermott, Weiner, reappointed to the Waterwell Construction Commission. Appointment expires Jan. 14, 2019.


Dwayne Mays, Blytheville, reappointed to the Arkansas Workforce Investment Board. Appointment expires August 10, 2017.


—Kristin Miller, Austin, replaces Aurora Rains on the Governor’s Developmental Disabilities Council. Appointment expires June 30, 2016.


—Thomas "Mickey" Powell, Jr., Batesville, reappointed to the Alcoholic Beverage Control Board. Appointment expires Jan. 14, 2020.


—Robert Sherer Jr., Little Rock, reappointed to the Arkansas History Commission. Appointment expires Jan. 14, 2021.


—Elizabeth Small, Little Rock, reappointed to the Housing Trust Fund Advisory Committee. Appointment expires Oct. 12, 2017.


— Alcinda "Cindy" Smith, McGehee, reappointed to the State Parks, Recreation and Travel Commission. Appointment expires Jan. 14, 2020.


—Dr. Thomas Taylor, Batesville, reappointed to the Arkansas State Board of Chiropractic Examiners. Appointment expires Jan. 14, 2019.


To the Arkansas Economic Development Commission:


—Doug Falls, Jonesboro.


—Gene Hill, Camden.


—Chester Koprovic, Fort Smith.


—Lee Webb Jr., Fort Smith.


—Lang Zimmerman, Mountain Home.


These reappointments expire Jan. 14, 2018.


To the State and Public School Life and Health Insurance Board:


—Bob Boyd, Little Rock.


—Katrina Burnett, Jacksonville.


—Janis Harrison, Little Rock.


—Dr. Andrew Kumpuris, Little Rock.


—Shelby McCook, Sherwood.


—Dr. Joe Thompson, Little Rock.


—Dr. Tony Thurman, Cabot.


These are new positions and expire Dec. 1, 2017.