LITTLE ROCK — Gov. Mike Beebe on Monday appointed his chief of staff, Morril Harriman, to the University of Arkansas Board of Trustees.

LITTLE ROCK — Gov. Mike Beebe on Monday appointed his chief of staff, Morril Harriman, to the University of Arkansas Board of Trustees.


The appointment was one of 37 appointments to state boards, commissions and a judicial seat that the governor announced.


"Morril has been my best friend and most trusted ally throughout my political career," Beebe stated in a news release. "It comes as no surprise that he wants to continue his public service, and I am confident that the U of A Board will benefit from his experience and wisdom."


Harriman, 63, has served as Beebe’s chief of staff since Beebe took office in 2007. He will continue to hold that position while serving on the university’s board, Beebe spokesman Matt DeCample said.


Harriman is a former president of The Poultry Federation and was a state senator for 16 years. He earned both his bachelor’s and law degrees from UA.


A Little Rock resident, Harriman replaces Sam Hilburn of North Little Rock. The appointment expires March 1, 2024.


Beebe also announced the following appointments:


—Chris Palmer, Little Rock, as circuit judge in the Third Division of the 6th Judicial District. The appointment expires Dec. 31, 2014. He replaces Jay Moody, who has been confirmed by the U.S. Senate to the U.S. District Court for the Eastern District of Arkansas.


—Jacqueline Bettis, Springdale, reappointed to the Arkansas Independent Living Council. Appointment expires Feb. 1, 2017.


—Betty Bradshaw, Pine Bluff, reappointed to the Governor’s Advisory Council on Aging. Appointment expires Jan. 14, 2018.


—Dr. Ralph Broadwater, Little Rock, reappointed to the Oversight Committee on Breast Cancer Research. Appointment expires Jan. 1, 2018.


—Capt. Michael Cossey, North Little Rock, to the Arkansas Fire Protection Services Board. Appointment expires October 14, 2016. This is a new position.


—Richard Dawe, Melbourne, to the State Emergency Response Commission. Appointment expires Jan. 14, 2018. Replaces Barry Birkheard.


—James "Marty" Eaton, Jonesboro, to the State Plant Board. Appointment expires Jan. 25, 2016. Replaces Noal Lawhon II.


—Alan Fortenberry, Springdale, reappointed to the State Board of Health. Appointment expires Dec. 31, 2017.


—Dr. Carl Fredrickson, Conway, reappointed to the Arkansas Science and Technology Authority. Appointment expires Jan. 14, 2018.


—James Gately, Rogers, to the Arkansas State Board of Public Accountancy. Appointment expires Aug. 17, 2018. Replaces Bill Millager.


—Joe Harris Jr., Osceola, to the Arkansas Waterways Commission. Appointment expires Jan. 14, 2021. Replaces Jim Frazier.


—Don Hindman, Sherwood, reappointed to the Governor’s Advisory Council on Aging. Appointment expires Jan. 14, 2018.


—Barbara Hovarter, Stamps, to the Burial Association Board. Appointment expires Dec. 31, 2016. Replaces Dr. Jacquelyn McCray.


—Larry Jayroe, Forrest City, reappointed to the State Plant Board. Appointment expires March 17, 2016.


—Faith McLaughlin, Little Rock, to the Arkansas School for the Blind and Arkansas School for the Deaf Board of Trustees. Appointment expires Jan. 14, 2019. Replaces Henrietta Williams.


—Paul Mruk, Mountain Home, reappointed to the Governor’s Advisory Council on Aging. Appointment expires Jan. 14, 2018.


—Dr. Nannette Nicholson, Little Rock, reappointed to the Universal Newborn Hearing, Screening, Tracking and Intervention Advisory Board. Appointment expires Jan. 14, 2017.


—Randy Perry, Springdale, to the Arkansas Board of Private Investigators and Private Security Agencies. Appointment expires May 26, 2016. Replaces Joey Smith.


—Harry Pompeo, Benton, reappointed to the Arkansas School for the Blind and Arkansas School for the Deaf Board of Trustees. Appointment expires Jan. 14, 2019.


—Dr. Jim Rankin, Fayetteville, to the Arkansas Science and Technology Authority. Appointment expires Jan. 14, 2018. Replaces Dr. Glen Jones Jr.


—Kerri Sernel, Little Rock, to the Arkansas Access to Justice Commission. Appointment expires Oct. 15, 2016. Replaces Al Lopez.


—Opal Sims, England, reappointed to the Governor’s Advisory Council on Volunteerism. Appointment expires Jan. 8, 2017.


—Chief Tim Stuckey, Sheridan, to the Arkansas Fire Protection Services Board. Appointment expires Oct. 14, 2016. Replaces James Sierzchula.


—Daren Sweat, Maumelle, to the Arkansas Science and Technology Authority. Appointment expires Jan. 14, 2018. Replaces Paul Mastro.


—Thomas Washington, Jacksonville, to the Heating, Ventilation, Air Conditioning and Refrigeration Licensing Board. Appointment expires June 30, 2017. Replaces Jimmy Langston.


To the Arkansas Service Commission:


—Vernard Henley, Little Rock.


—Dr. Vernon Miles Jr., Hot Springs Village.


—Melanie Orman, Mabelvale. Replaces Bettye Proctor.


—Todd Parent, North Little Rock.


—Gloria Redman, Little Rock.


—Ben Thielememier, Little Rock. Appointment expires Jan. 14, 2015. Replaces Larry Bryant.


Unless otherwise noted, these are reappointments and expire Jan. 14, 2017.


To the Criminal Detention Facility Review Committee:


10th Judicial District:


—Jack Gambill, Warren.


—James Morphis, McGehee.


13th Judicial District:


—Jim Tucker, Rison.


18th Judicial District East:


—Ron Looper, Hot Springs.


23rd Judicial District:


—Mary Eddleman, Carlisle.


These reappointments expire Jan. 14, 2018.