LITTLE ROCK - Gov. Mike Beebe Friday appointed 24 people to state boards and commissions.

The appointments:

—Van Buren County Sheriff Scott Bradley of Shirley reappointed to the Professional Bail Bondsman Licensing Board. Appointment expires Sept. 30, 2019.

—Dr. H.F. "Bunny" Brown III of Little Rock reappointed to the Arkansas Board of Podiatric Medicine. Appointment expires Sept. 1, 2015.

—Stan Butler of Little Rock reappointed to the Perfusionists Advisory Committee. Appointment expires July 14, 2015.

—Glen Dabney of Monticello reappointed to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires Aug. 1, 2016.

—Randy Everett of Cabot reappointed to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires Aug. 1, 2016.

—Dr. Tim Langford of Little Rock replaces Calvin Johnson on the Arkansas Higher Education Coordinating Board. Appointment expires May 1, 2017.

—Steve Lightle of Searcy reappointed to the Arkansas Tobacco Control Board. Appointment expires July 1, 2017.

—Tammy Mitchell of Mountain Home replaces James Huff on the Arkansas State Board of Nursing.

—John Monroe of Little Rock reappointed to the Board of Directors of the Arkansas Interest on Lawyers’ Trust Account Foundation. Appointment expires Sept. 30, 2017.

—Benjamin "Rusty" Mullen of Little Rock replaces Randy Matthews on the Board of Electrical Examiners of the State of Arkansas. Appointment expires June 15, 2016.

—Sandra Priebe of Mountain Home reappointed to the Arkansas State Board of Nursing. Appointment expires Oct. 1, 2016.

—Susan Rumph of El Dorado reappointed to the State Board of Examiners of Alcoholism and Drug Abuse Counselors. Appointment expires Sept. 14, 2016.

—Dr. Cathleen Shultz of Searcy reappointed to the Arkansas State Board of Nursing. Appointment expires Oct. 1, 2016.

—Frederic Simon of Conway replaces Woody Bryant on the Arkansas Milk Stabilization Board. Appointment expires Sept. 12, 2017.

—Dr. Jason Smith Little Rock replaces Dr. Ed Gardner on the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Appointment expires July 31, 2015.

—Cindy Snider Magnolia replaces Fred Garcia on the State Board of Examiners of Alcoholism and Drug Abuse Counselors. Appointment expires Sept. 14, 2013.

—Dana Watson of Springdale reappointed to the Sex Offenders Assessment Committee. Appointment expires July 1, 2016.

—Dr. Gary Wheeler of Little Rock reappointed to the Children’s Behavioral Health Care Commission. Appointment expires Aug. 15, 2015.

—Matt White of Russellville reappointed to the Arkansas Manufactured Home Commission. Appointment expires Sept. 1, 2017.

—Susie Williams of Little Rock reappointed to the Arkansas State Board of Massage Therapy. Appointment expires Aug. 20, 2015.