ITTLE ROCK — Gov. Mike Beebe Monday announced 35 appointments to state boards and commissions Monday.

Those appointed:

—Maxine Allen, Little Rock, reappointed to the Arkansas Judicial Discipline and Disability Commission. The appointment expires June 30, 2019.

—Patrick Benca, North Little Rock, replaces Rebecca Denison on the Sex Offenders Assessment Committee. His appointment expires July 1, 2017.

—Meenakshi Budhraja, Little Rock, replaces Mae Nunn-Isom on the Social Work Licensing Board. The appointment expires June 30, 2015.

—Bennie Cooper, Melbourne, reappointed to the Ozarka Technical College Board of Directors. His appointment expires July 1, 2020.

—Trent Dabbs, Stuttgart, reappointed to the Arkansas Corn and Grain Sorghum Promotion Board. His appointment expires July 1, 2015.

—Ruth Ann Ellis, Pocahontas, replaces Jon "Mike" Dunn on the Black River Technical College Board of Directors. Her appointment expires June 30, 2020.

—Bill Fowler, Arkadelphia, replaces Bill Stillwell on the College of the Ouachitas Board of Directors. His appointment expires July 1, 2020.

—David Gammill, Tyronza, reappointed to the Arkansas Corn and Sorghum Promotion Board. His appointment expires July 1, 2015.

—Jimmy Gross, Texarkana, replaces Robert Watkins on the State Board of Collection Agencies. His appointment expires Jan. 1, 2016.

—Ronald Hawkins, Fort Smith, reappointed to the State Board of Registration for Professional Engineers and Land Surveyors. His appointment expires July 1, 2017.

—Telly Noel, Little Rock, replaces Marilyn Levi on the Arkansas Entertainers Hall of Fame Board. His appointment expires Sept. 1, 2017.

—Luther "L.C." Ratchford, Marshall, replaces Robert McCormack on the Criminal Detention Facilities Review Committee, Judicial District No. 20. His appointment expires Jan. 14, 2015.

—Grady Tracy, El Dorado, reappointed to the Governor’s Commission on People with Disabilities. His appointment expires June 1, 2016.

—Jay R. Whipple, Benton, reappointed to the Governor’s Commission on People with Disabilities. His appointment expires June 1, 2016.

—Van Winton, Piggott, reappointed to the Arkansas Abstractors Board. The appointment expires July 1, 2019.

—Tommy Young, Tuckerman, reappointed to the Arkansas Corn and Grain Sorghum Promotion Board. Appointment expires July 1, 2015.

Appointed to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council:

—Dr. Rob Covington, Fort Smith.

—Charlotte Denton, Banks.

—Paul Dottley, Sr., Monticello.

—Erin Gildner, Bryant.

—Clebourne County Sheriff Marty Moss, Heber Springs.

—George Weaver, Little Rock.

—These reappointments expire July 1, 2016.

Appointed to the Arkansas Child Abuse, Rape and Domestic Violence Commission:

—Lisa Channell, Little Rock.

—Dorinda Edminsten, Clarksville.

—Gracie Giles-Gonner, Helena-West Helena.

—Dr. Merlin Leach, Alpena.

—Stacey McKeown, Monticello.

—Kristin Pawlik, Rogers.

—District Judge David Reynolds, Conway.

—Patricia Scott, D.N.P., Little Rock.

These reappointments expire July 1, 2015.

Appointed to the Arkansas Wheat Promotion Board:

—Herrick Norcross, Tyronza, replaces Cal McCastlain.

—Jackie Prince, Biscoe.

—Blake Swears, Carlisle.

—Steve Tinsley, Swifton.

—Barry Walls, Harrisburg.

These appointments expire June 30, 2015.