LITTLE ROCK — Former state Rep. Johnnie Roebuck, D-Arkadelphia, was reappointed to the Southern Regional Education Board, Gov. Mike Beebe announced Tuesday.

Roebuck’s appointment expires June 30, 2017.

Her appointment was one of 63 to state boards and commissions announced Tuesday.

Others appointed:

—Tonya Alexander, West Memphis, reappointed to the Arkansas Public Defender Commission. Appointment expires July 1, 2018.

—Tommie Anthony, Conway, replaces Lynn Parker on the Advisory Council for the Education of Gifted and Talented Children. Appointment expires June 20, 2016.

—Lillian Arnold, Pine Bluff, reappointed to the Home Health Care Service Agency Advisory Council. Appointment expires June 30, 2016.

—The Honorable Sammy Barr, Berryville, reappointed to the Arkansas Public Defender Commission. Appointment expires July 1, 2018.

—Troy Buck, Alpine, to the State Plant Board. Appointment expires August 15, 2015. This is a new position.

—Lonnie Burrow, North Little Rock, reappointed to the Board of Dispensing Opticians. Appointment expires June 30, 2016.

—Jon Carroll, Moro, reappointed to the Arkansas Corn and Grain Sorghum Promotion Board. Appointment expires July 1, 2015.

—George Chlebak, Batesville, replaces Bob Pest on the Arkansas Art Advisory Council. Appointment expires June 30, 2017.

—Terry Coberly, Fayetteville, reappointed to the Arkansas Natural and Cultural Resources Council. Appointment expires July 1, 2017.

—The Honorable Vicki Cook, Hot Springs, reappointed to the Arkansas Child Abuse, Rape and Domestic Violence Commission. Appointment expires July 1, 2015.

—Dr. Jackson Cothren, Fayetteville, reappointed to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires Aug. 1, 2017.

—Alex Coulter, West Memphis, reappointed to the Mid-South Community College Board of Trustees. Appointment expires July 1, 2019.

—Damon Daniels, Arkadelphia, reappointed to the Arkansas State Board of Registration for Foresters. Appointment expires July 18, 2018.

—Marlin Freeman, Benton, reappointed to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Appointment expires July 31, 2016.

—Scott Freyaldenhoven, Conway, reappointed to the Heating, Ventilation, Air Conditioning and Refrigeration Licensing Board. Appointment expires June 30, 2017.

—Becky Hall, Marvell, replaces Antonio Abad on the Arkansas Board of Health Education. Appointment expires July 31, 2014.

—Ann Henry, Fayetteville, replaces Dana Samples on the Arkansas Pollution Control and Ecology Commission. Appointment expires March 29, 2017.

—Dr. Charles Henry, Little Rock, reappointed to the Board of Dispensing Opticians. Appointment expires June 30, 2016.

—Julie McQuade Heyes, Fayetteville, replaces Randy Frazier on the Keep Arkansas Beautiful Commission. Appointment expires July 14, 2019.

—Nadine Jamison, Paragould, replaces Joey Becerra on the Greene County Quorum Court for District 2. Appointment expires Dec. 31, 2014.

—Ben Johnson, El Dorado, reappointed to the State Review Committee for Historic Preservation. Appointment expires June 30, 2017.

—George "Tommy" Lalman, Palestine, to the State Plant Board. Appointment expires August 15, 2015. This is a new position.

—Avis Lane, Little Rock, reappointed to the Arkansas Child Abuse, Rape and Domestic Violence Commission. Appointment expires July 1, 2015.

—Dr. Margaret McMillan, Little Rock, reappointed to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires August 1, 2017.

—Lauren Marquette, Fayetteville, replaces Tealisa Allen on the Social Work Licensing Board. Appointment expires July 1, 2015.

—Florence Marvin, Little Rock, replaces James Smalley on the Home Health Care Service Agency Advisory Board. Appointment expires June 30, 2016.

—Milton Nicks Jr., Marion, replaces Marvin Steele Sr., on the Mid-South Community College Board of Trustees. Appointment expires July 1, 2019.

—Fred Oaks, Quitman, reappointed to the Board of Dispensing Opticians. Appointment expires June 30, 2016.

—Carl "Dwayne" Plumlee, Salem, reappointed to the Arkansas Abstractors Board. Appointment expires July 1, 2019.

—Carrie Poston, Little Rock, reappointed to the Arkansas Board of Health Education. Appointment expires July 31, 2016.

—Ann Purvis, Little Rock, replaces Paul Halverson on the Health Information Exchange Council. Appointee serves at the will of the governor.

—Alison Rose, Maumelle, reappointed to the Arkansas Board of Health Education. Appointment expires July 31, 2016.

—Brenda Simpson, Pearcy, replaces Austin Hanner on the Arkansas Veterans’ Commission. Appointment expires Oct. 15, 2016.

—Dr. Laura Smith-Olinde, Little Rock, replaces Kimberly Watson on the Board of Examiners in Speech-Language Pathology and Audiology. Appointment expires June 30, 2016.

—Barbara Thexton, Hot Springs, reappointed to the Board of Examiners in Speech-Language Pathology and Audiology. Appointment expires June 30, 2016.

—Linda Thompson, Star City, replaces Susan Bryant on the Advisory Council for the Education of Gifted and Talented Children. Appointment expires June 20, 2016.

—Regina Walker, Mena, reappointed to the Arkansas Natural and Cultural Resources Council. Appointment expires July 1, 2017.

—Darin Walton, Trumann, reappointed to the Board of Examiners in Speech-Language Pathology and Audiology. Appointment expires June 30, 2016.

—Amy Whitehead, Conway, replaces Dr. Robert Kissell on the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires August 1, 2017.

—James "Richard" Williford, West Memphis, replaces Phillip Neri on the Mid-South Community College Board of Trustees. Appointment expires July 1, 2019.

—Greg Wood, Mountain Home, replaces Phil Thompson on the Home Health Care Service Agency Advisory Board. Appointment expires June 30, 2016.

To the Arkansas Athletic Commission:

—L.M. Duncan, Bono.

—Robert Johnson, Horseshoe Bend.

—Lydia Robertson, Little Rock.

—Carroll Wayne Womack, Cabot.

These reappointments expire July 15, 2015.

To the Arkansas Early Childhood Commission:

—Evelyn Bass, Little Rock.

—Ava Coleman, Jacksonville, replaces Jeff Maneth. Appointment expires July 1, 2015.

—Dr. Glenda Ezell, Magazine. New position.

—Nickie Hammontree, Mountain Home.

—Jody Veit-Edrington, Little Rock.

These are reappointments expiring July 1, 2016, unless otherwise noted.

To the Arkansas Soybean Promotion Board:

—John Freeman, Dumas, replaces Thad Freeland.

—Donald Morton, Jr., Des Arc, replaces Robert Watkins.

—Gary Sitzer, Weiner. Reappointment.

—Rusty Smith, Des Arc. Reappointment.

—Joe Thrash, Conway, replaces Todd Allen.

These appointments expire June 30, 2015.

To the Governor’s Trauma Advisory Council:

—Terry Collins, Little Rock.

—Dr. Clinton Evans, Roland.

—Ranzy "R.T." Fendley, Little Rock.

—Thomas Jenkins, Rogers, replaces Robert Williams.

—Dr. Charles Mabry, Pine Bluff.

—Dr. Barry Pierce, Mountain View.

—Jon Wilkerson, Center Ridge.

Unless otherwise noted, these are reappointments and expire July 1, 2015.