LITTLE ROCK — Gov. Mike Beebe on Monday announced the following 58 appointments to state boards and commissions.

LITTLE ROCK — Gov. Mike Beebe on Monday announced the following 58 appointments to state boards and commissions.


—Dr. Sameh Abul-Ezz, Little Rock, to the State Kidney Disease Commission. Appointment expires Jan. 14. Replaces Dr. Tim Langford.


—Richard Benson, Forrest City, to the Mississippi River Parkway Commission. Appointment expires June 8, 2016. Replaces Weston Lewey.


—Stephanie Bland, Alexander, reappointed to the Arkansas State Board of Acupuncture and Related Techniques. Appointment expires July 31, 2017.


—Don Borchert, Hot Springs, to the Perfusionists Advisory Board. Appointment expires July 14, 2017. Replaces Russell Owyoung.


—Mary Beth Brooks, Fayetteville, to the Arkansas Economic Development Commission. Appointment expires Jan. 14, 2017. Replaces Mary Ann Greenwood.


—Tjuana Byrd, North Little Rock, reappointed to the State Child Abuse and Neglect Prevention Board. Appointment expires July 31, 2017.


—Abraham Carpenter, Jr., Grady, reappointed to the Parole Board. Appointment expires Jan. 14, 2021.


—Joan Cash, Jonesboro, reappointed to the Arkansas Agriculture Board. Appointment expires Aug. 15, 2018.


—Brian Cotten, Benton, to the Arkansas Fire Protection Licensing Board. Appointment expires April 1, 2018. Replaces D. A. Davis.


—Don Curran, Conway, reappointed to the State Marketing Board for Recyclables. Appointment expires July 31, 2018.


—John Paul Davis, Fayetteville, to the Criminal Detention Facility Review Committee, 4th Judicial District. Appointment expires Jan. 14, 2017. Replaces Boyce Davis.


—Dr. Shabbir Dharamsey, Maumelle, to the Arkansas Tobacco Control Board. Appointment expires July 1, 2019. Replaces Dr. Laura Sisterhen.


—Dr. John R.E. Dickins, Little Rock, to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Appointment expires July 31. Replaces Jason Smith.


—Yolanda Green, Jacksonville, to the Arkansas State Board of Nursing. Appointment expires Oct. 1, 2017. Replaces Richard Spivey.


—George Harris, Monticello, reappointed to the University of Arkansas at Monticello Board of Visitors. Appointment expires July 31, 2017.


—Kevin Hawks, Vilonia, reappointed to the Arkansas Manufactured Home Commission. Appointment expires Sept. 1, 2019.


—Dr. Dustin Heard, Hot Springs, to the Arkansas State Board of Chiropractic Examiners. Appointment expires June 9, 2019. Replaces Dr. Terry Barnett.


—Matthew Hodges, Little Rock, to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires Aug. 1, 2018. Replaces Tracy Moy.


—Thomas "Rett" Howard, Jr., Fort Smith, reappointed to the Arkansas Building Authority Council. Appointment expires July 22, 2017.


—Bruce Jackson, Lockesburg, reappointed to the Arkansas Agriculture Board. Appointment expires Aug. 15, 2018.


—Mary "Wilma" Jones, Minturn, to the Arkansas State Board of Acupuncture and Related Techniques. Appointment expires July 31, 2017. Replaces Ines Polonius.


—Patricia Kulish, Fayetteville, to the Arkansas State Board of Massage Therapy. Appointment expires Aug. 20, 2017. Replaces Lisa Douglas.


—Melinda McIlroy, Fayetteville, reappointed to the State Child Abuse and Neglect Prevention Board. Appointment expires July 31, 2017.


—Dr. Rhonda Mattox, Little Rock, to the Health Information Exchange Council. Appointee serves at the will of the governor. Replaces Idonia Trotter.


—Carol Moore, Monticello, reappointed to the Children’s Behavioral Health Care Commission. Appointment expires Aug. 15, 2017.


—Mellie Jo Owen, Monticello, to the University of Arkansas at Monticello Board of Visitors. Appointment expires July 31, 2017. Replaces Thomas Maxwell.


—Charles "Randy" Reynolds, Blytheville, reappointed to the Boll Weevil Eradication Committee. Appointment expires July 1, 2018.


—Dr. Eric Rosenbaum, Little Rock, to the State Crime Laboratory Board. Appointment expires Jan. 14, 2021. Replaces Robert Warner.


—Isaac Ross, Little Rock, reappointed to the Technology Equipment Revolving Loan Fund. Appointment expires June 30, 2017.


—Rhonda Sanders, Bryant, reappointed to the Children’s Behavioral Health Care Commission. Appointment expires Aug. 15, 2017.


—Phoebe Sellers, El Dorado, reappointed to the Arkansas Museum of Natural Resources Advisory Committee. Appointment expires July 31, 2019.


—Frederic Simon, Conway, reappointed to the Arkansas Agriculture Board. Appointment expires Aug. 15, 2018.


—Michelle Stephens, Bentonville, to the Arkansas Early Childhood Commission. Appointment expires July 1, 2017. Replaces Debbie Malone.


—Dr. Matthew Taylor, Mountain Home, reappointed to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Appointment expires July 31, 2017.


—Michael Watts, Little Rock, to the Arkansas State Board of Public Accountancy. Appointment expires Aug. 17, 2019. Replaces Phillip Moore.


—Larry Whitten, Arkadelphia, to the Southern Regional Education Board. Appointment expires June 30, 2018. Replaces James Willison.


—Charles Williams III, Marion, to the Arkansas Wheat Promotion Board. Appointment expires June 30, 2016. Replaces William "Bart" Turner.


—Elizabeth Williams, Fayetteville, to the Board of Examiners in Speech-Language Pathology and Audiology. Appointment expires June 30, 2017. Replaces Donna Edgmon.


—Mark Winslow, Little Rock, to the State Kidney Disease Commission. Appointment expires Jan. 14, 2015. Replaces John Heard.


—Dan Young, Little Rock, reappointed to the State Board of Licensure for Professional Engineers and Professional Land Surveyors. Appointment expires July 1, 2018.


To the Advisory Council for the Education of Gifted and Talented Children:


—Brent Miller, Pocahontas. Appointment expires July 20. Replaces Brent Mitchell.


—Kathy Pillow-Price, Beebe. Reappointment.


—Jessica Sabin, Little Rock. Replaces Julie Greathouse.


—Dustin Seaton, Fayetteville. Replaces Eunice Thrasher.


Unless otherwise noted, these appointments expire July 20, 2017.


To the State Board of Examiners of Alcoholism and Drug Abuse:


—Doyle Fowler, McCrory.


—Brenda Howard, Little Rock. Appointment expires Sept. 14, 2016. Replaces Susan Rumph.


—Brooxine Kidder, Fort Smith.


—Bessie Lancelin, Pine Bluff.


Unless otherwise noted, these are reappointments and expire Sept. 14, 2018.