LITTLE ROCK — Gov. Asa Hutchinson on Monday announced the following appointments:

LITTLE ROCK — Gov. Asa Hutchinson on Monday announced the following appointments:


—Lance Lindow, Benton, to the Arkansas State Board of Nursing. Appointment expires Oct. 1, 2017. Replaces Patricia Staggs.


—Damon Reed, Conway, to the Arkansas Local Police and Fire Retirement System Board of Trustees. Appointment expires Jan. 1, 2020. Replaces Terrell Henson.


—Keith Rutledge, Batesville, to the Arkansas Sentencing Commission. Appointment expires June 15, 2020. Replaces Chris Palmer.


—Jerry Cash, Harrison, to the Career Education and Workforce Development Board. Appointment expires June 30, 2016. Replaces Dan Serrano.


—Sharon Ingram, North Little Rock, to the Martin Luther King Jr. Commission. Appointment expires Sept. 1, 2019. Replaces N. Wesley Hunt.


—Christopher Kauffman, Searcy, to the Arkansas Livestock and Poultry Commission. Appointment expires Jan. 14, 2023. Replaces Greg Hale.


—Garland "Gary" Dowdy, to the Board of Visitors for the Arkansas School for Mathematics, Sciences, and the Arts. Appointment expires Jan. 14, 2023. Replaces Donna Casparian.


—Dee Collins, Trumann, to the Breast Cancer Control Advisory Board. Appointment expires Jan. 14, 2020. Replaces Debra Walden.


—Elise Hampton, Conway, to the Black History Commission. Appointment expires Jan. 14, 2023. Replaces Barry Dobson.


—Cherisse Jones-Branch, Jonesboro, to the Black History Commission. Appointment expires Jan. 14, 2023. Replaces James Lawson.


—Seth Mims, Springdale, to the Arkansas Development Finance Authority Board of Directors. Appointment expires Jan. 14, 2020. Replaces Jesse Sharp.


—Stephen Rose, Blytheville, to the Arkansas Development Finance Authority Board of Directors. Appointment expires Jan. 14, 2020. Replaces Jennifer Ronnel.


—Matishia Bland, West Helena, to the Delta Cultural Center Policy Advisory Board. Appointment expires Oct. 1, 2018. Replaces Christine Allen.


—Chintan Desai, Helena, to the Delta Cultural Center Policy Advisory Board. Appointment expires Oct. 1, 2018. Replaces Reginald Jackson.


—Myka Sample, Benton, to the Electronic Recording Commission. Appointment expires Sept. 1, 2017. Replaces Andrea Billingsley.


—Kristi McKinnon, Little Rock, to the Electronic Recording Commission. Appointment expires Sept. 1, 2017. Replaces Martha Smith.


—Misty Richardson, Harrisburg, to the Electronic Recording Commission. Appointment expires Sept. 1, 2017. Replaces Adam Davis.


—Mary Pankey, Texarkana, to the Electronic Recording Commission. Appointment expires Sept. 1, 2017. Open Position.


—Ryan Clayborn, Harrison, to the Arkansas Early Childhood Commission. Appointment expires June 30, 2018. Replaces Janice Dancer.


—Kathy Pillow-Price, Beebe, to the Arkansas Early Childhood Commission. Appointment expires June 30, 2018. Replaces Kelley Smith.


—Kimberly Whitman, Jonesboro, to the Arkansas Early Childhood Commission. Appointment expires June 30, 2018. Replaces Jill Fussell.


—Brenda Zedlitz, Rogers, to the Arkansas Early Childhood Commission. Appointment expires June 30, 2018. Replaces Rhonda Ahrent.


—Leslie Stokes, Springdale, to the Burial Association Board. Appointment expires Dec. 31, 2017. Replaces Sammie James.


—Debra Elerson, El Dorado, to the Burial Association Board. Appointment expires Dec. 31, 2018. Replaces Charles Dearman.


—Aaron Gutting, Harrison, to the Burial Association Board. Appointment expires Dec. 31, 2017. Replaces Scott Berna.


—Dr. Ronda Henry-Tillman, Little Rock, to the Breast Cancer Control Advisory Board. Appointment expires Jan. 14, 2020. Reappointment.


—Hope Keiser, Little Rock, to the Breast Cancer Control Advisory Board. Appointment expires Jan. 14, 2020. Reappointment.


—Normal Gilchrest, Brinkley, to the Burial Association Board. Appointment expires Dec. 31, 2018. Reappointment.


—Ronald Ocker, Van Buren, to the Burial Association Board. Appointment expires Dec. 31, 2018. Reappointment.


—Sandy Stroope, Harrison, to the Arkansas Motor Vehicle Commission. Appointment expires Jan. 14, 2023. Reappointment.


—John Neal, Harrison, to the Arkansas Local Police and Fire Retirement System Board of Trustees. Appointment expires Jan. 1, 2020. Reappointment.


—Jack Hill, Springdale, to the Arkansas Local Police and Fire Retirement System Board of Trustees. Appointment expires Jan. 1, 2020. Reappointment.


—Shirley Pulliam, Blytheville, to the Arkansas Early Childhood Commission. Appointment expires June 30, 2018. Reappointment.


—Jackie Govan, Scott, to the Arkansas Early Childhood Commission. Appointment expires June 30, 2018. Reappointment.


—Billie Jo Haymes, North Little Rock, to the Dietetics Licensing Board. Appointment expires Jan. 14, 2020. Reappointment.


—Kimberly Jablonski, Little Rock, to the Dietetics Licensing Board. Appointment expires Jan. 14, 2021. Reappointment.


—Linda Means, Little Rock, to the Dietetics Licensing Board. Appointment expires Jan. 14, 2020. Reappointment.


—Patricia Bryant, Little Rock, to the Dietetics Licensing Board. Appointment expires Jan. 14, 2020. Reappointment.


—Dr. John Dornhoffer, Roland, to the Universal Newborn Hearing Screening, Tracking, and Intervention Advisory Board. Appointment expires Jan. 14, 2019. Reappointment.


—Dr. Charles Bower, Little Rock, to the Universal Newborn Hearing Screening, Tracking, and Intervention Advisory Board. Appointment expires Jan. 14, 2019. Reappointment.


—Una Carroll, North Little Rock, to the Universal Newborn Hearing Screening, Tracking, and Intervention Advisory Board. Appointment expires Jan. 14, 2019. Reappointment.


—Dr. Jennifer Rigsby, Maumelle, to the Universal Newborn Hearing Screening, Tracking, and Intervention Advisory Board. Appointment expires Jan. 14, 2019. Reappointment.


—Brenda DeShields, Centerton, to the Electronic Recording Commission. Appointment expires Sept. 1, 2017. Reappointment.


—Cheryl Wilson, El Dorado, to the Electronic Recording Commission. Appointment expires Sept. 1, 2017. Reappointment.


—Sharon Blount-Baker, Alma, to the Electronic Recording Commission. Appointment expires Sept. 1, 2017. Reappointment.


—Alicia Nowotny-Stewart, Clarksville, to the Electronic Recording Commission. Appointment expires Sept. 1, 2017. Reappointment.


—Mayme Brown, Donaldson, to the Electronic Recording Commission. Appointment expires Sept. 1, 2017. Reappointment.


—Sharon Brooks, Fort Smith, to the Electronic Recording Commission. Appointment expires Sept. 1, 2017. Reappointment.


—Brian Bowen, Little Rock, to the Arkansas State Independent Living Council. Appointment expires Feb. 1, 2019.


—Adren Duncan, Little Rock, to the Arkansas State Independent Living Council. Appointment expires Feb. 1, 2019. Reappointment.


—Jenifer Mason, Jonesboro, to the Arkansas State Independent Living Council. Appointment expires Feb. 1, 2019. Reappointment.


—Barbara Nolen, Little Rock, to the Arkansas State Independent Living Council. Appointment expires Feb. 1, 2019. Reappointment.


—Mahdee Raieesdana, Mount Pleasant, to the Arkansas State Independent Living Council. Appointment expires Feb. 1, 2019. Reappointment.


—Timothy Odom, Cabot, to the Lonoke County Quorum Court District 13. Appointment expires Dec. 31, 2016.


—Jerry Sheridan, Garfield, to the Benton County Quorum Court District 1. Appointment expires Dec. 31, 2016. Replaces Ron Easley.


—Margaret Dobson, Sheridan, as a special associate justice of the Supreme Court in the case Calvin Johnson and Board of Trustees of the University of Arkansas v. Eugene Johnson. Replaces Chief Justice Howard Brill, who has recused.


—Robert Hudgins, Searcy, as a special associate justice of the Supreme Court in the case Richard H. Ashley v. Todd H. Ashley. Replaces Justice Courtney Goodson, who has recused.